TDBD 137.SAYI BAŞYAZI İSTANBUL DEKLARASYONU KATKINIZI BEKLİYOR

Değerli Meslektaşlarım,

Dişhekimliği mesleği uzun yıllardan beri tıbbi ve politik olarak genel tıp ve sağlık konularını düşünmekten izole edilmiştir.

Ağız diş sağlığı sanki genel sağlığın ayrılmaz parçası değilmiş gibi...

Diş çürüğü ve dişeti hastalıkları ülkemizde en yaygın kronik hastalıkların başında gelmesine rağmen, ağız diş sağlığı politikaları ne yazık ki ülke gündeminde yeterince yer alamamaktadır. Bunun en önde gelen kanıtı, ülkemizdeki 18 bin serbest dişhekiminin genel sağlık sigortası sisteminden yararlandırılmaması ve hem dişhekimleri hem de toplumun cezalandırılmasıdır.

Ancak son yıllarda ağız sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğuna dair farkındalık gerek toplum gerekse ilgili sağlık kurumlarında artmaktadır.

İşte böyle bir dönemde dişhekimliğinde yeni bir model geliştirilerek ağız sağlığı üzerinden genel sağlığı iyileştirmeye yönelik adımlar atılmasında, Dişhekimliği mesleğinin geleceğinin şe-enmesinde aktif rol almalıyız.

Türk Dişhekimleri Birliği’nin yoğun gayretleriyle; genel sağlık - ağız sağlığı ilişkisinin önemini vurgulayan ve dişhekiminin gelecekteki yeni yapılanmasına referans teşkil edecek İstanbul Deklarasyonu geçtiğimiz Ağustos ayında büyük bir başarıyla organize ettiğimiz 101. Dünya Dişhekimliği Kongresi’nde kabul edilmiştir.

130 ülkenin yer aldığı FDI Genel Kurulu’nda ilk defa hükümetlere ışık tutacak bir belge deklare edilmesi sağlanmıştır.

İstanbul Deklarasyonu’nun diğer önemli bir özelliği serbest çalışan dişhekimlerinden neden hizmet alınması gerektiğini vurgulamasıdır.

TDB web sayfasından imzalanmasını istediğimiz İstanbul Deklarasyonu ağız diş sağlığına ilişkin farkındalığın artmasına yol açacak çok önemli bir belgedir.

Değerli meslektaşlarımın bu önemli adıma sahip çıkıp yaygınlaştıracağı inancıyla saygılarımı sunuyorum.

Prof.Dr.Taner YÜCEL
Türk Dişhekimleri Birliği
Genel Başkanı

Bu içerik 16.11.2013 tarihinde girildi ve 3441 kez okundu.

Uşak Dişhekimleri Odası
İslice Mah. 2. Gümüş Sok. No: 4 Kuzubaşıoğlu İşhanı K:1 D:103 UŞAK Tel: 0276 224 13 32 GSM: 0530 580 05 16